Hakkımızda

Kökleri 1938 yılına dayanan Balaban Boza, geleneksel bir lezzeti yeniden yorumlayan İsmail Efendi ve oğlu Hacı İbrahim’in girişimleriyle inşa edildi. İsmail Efendi’nin Lüleburgaz’da geliştirdiği boza tarifi kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze ulaştı. Bugün ailenin üçüncü kuşağı tarafından yönetilen Balaban Boza, modern üretim tesislerinde özel tatlar sunmaya devam ediyor.

Balaban Boza, ürettiği boza ve limonata ile sağlıklı ve leziz tatlar sunuyor. Şirket, Lüleburgaz Mercan Çarşısı’ndaki ilk şubesinin ardından Kırklareli Merkez, Edirne, Babaeski, Uzunköprü, Çorlu, Saray ve Tekirdağ Balaban şubeleriyle hizmet veriyor.

Tarihçe

Cumhuriyet’in ilk yıllarında Bulgaristan’dan Lüleburgaz’a göç eden İsmail Efendi, kültürünün önemli bir parçası olan bozayı yaşatmak ve geliştirmek amacıyla 1938 yılında kendi tarifini geliştirir.Kıvamı ve tadıyla geleneksel bozadan ayrışan bu tat, İsmail Efendi’nin sırtlandığı imbikle sokakları dolaşır ve bölgede nam salar.

Devamı için

Vizyonumuz

  • Faaliyet gösterdiğimiz tüm bölgelerde bozanın bilinirliğini artırmak, bu geleneksel ve yüksek faydaya sahip lezzettin yeni nesillere aktarılması için çalışmak.


  • ‘Yaşayan gıda’ bozanın üretimindeki standardizasyon ve yenilikleri gerçekleştirmek ve bu alanda öncü rol üstlenmek.

  • Probiyotik alanındaki az sayıdaki etkili gıda ürünlerinden olan bozanın sağlık ve insan metabolizması üzerindeki rolü ile ilgili çalışmaları desteklemek ve bu alanda toplumun bilinçlenmesini amaçlayan her türlü alanda aktif rol almak.


  • Trakya’nın bu alanda öncü firması olma yönünde kurumsallaşan Balaban Boza’nın marka değerini güçlendirmek.

Misyonumuz

  • Geleneksel tatları 21. yüzyıl standartlarında, modern ve sağlıklı tesislerde üretmek.

  • Müşterilerimiz ve çalışanlarımız başta olmak üzere tüm paydaşlarımıza değer sunmak.

  • Üretim aşamalarından başlayarak çevreye ve doğaya dost teknikler geliştirerek sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda faaliyetlerimizi yönetmek.

  • Bozanın özünü kaybetmeden kuşaktan kuşağa aktarılması için özveriyle çalışmak.